Dijital Ortodonti

Dijital diş hekimliği ortodonti alanında da gelişmektedir. Ortodontide kullanılan alanlar;

Ölçü alınması ve modelleme:

Ortodontik tedavi öncesi hem arşiv amaçlı hem de tedavi planının oluşturulabilmesi için hastalarımızdan alt ve üst çenelerin alçı modelleri yapılıyordu. Dijital diş hekimliği ile artık bu modeller, 3 boyutlu tarama ile sanal ortamda elde edilmektedir. Bu sayede tedavi planını oluşturmak için gerekli olan ölçümler çok daha hızlı ve doğru olmaktadır. Büyük metal kaşıklar kullanılmadığından özellikle öğürme refleksi olan kişiler çok daha rahat etmektedir.

Bu sayede hastaların arşivi daha kolay korunmakta olup kaybolma olasılıkları ortadan kalkmıştır.

Invisalign veya şeffaf plaklarla yapılan tedaviler:

Invisalign gibi diş teli kullanılmadan yapılan ortodontik tedaviler tam anlamıyla dijital diş hekimliğinin bir ürünüdür. Dijital tarama ile alınan çenelerin ölçüleri kısa bir sürede yurt dışındaki laboratuvarlara ulaştırılabilmektedir. Invisalign tedavi planlaması tamamen dijital sistem üzerinden yapılmakta olup, şeffaf plaklar 3 boyutlu yazıcılar ile oluşturulan modellerden elde edilmektedir.

Bu sayede gerek yurt dışı gerek yurt içi laboratuvarlarına anında ulaşım sağlanabilmektedir.

Incognito tedavisi (Lingual ortodonti)

Incognito gibi yine yurt dışında bulunan laboratuvarlara 3 boyutlu tarama sistemi ile dakikalar içerinde ulaşılmakta olup lingual ortodonti malzemelerinin gelmesi hızlanmaktadır.

Ortodontik dijital arşiv

Ortodontik tedaviniz bittikten sonra çiğneme işlemi yapan arka dişleriniz yaklaşık 6 ay kadar daha kapanışın oturması için hareket edebilir. 6 aydan sonra alt ve üst çenelerin üç boyutlu taraması yapılır ve arşivlenir. Eğer bu 6 aydan sonra ortodontik tedavi sonrasında dişlerde tekrar bir bozulma hareketi görünürse arşivde bulunan modellerin üzerine şeffaf plaklar üretilir ve diş teli kullanmadan basit bir şekilde bozulan dişler tekrar tedavi sonrasındaki pozisyonlarına getirilir.

Dolphin 3D Dijital Cerrahi

Ortognatik çene ameliyatlarında kullanılan bu program sayesinde alt ve üst çenelerin ameliyatı  sanal ortamda 3 boyutlu olarak yapılmaktadır. Sanal ortamda yapılan ortognatik cerrahi sonuçları hayata geçirilir. Bu sayede çok daha hassas ölçümler ve tedavi planlamarı yapılabilmektedir.